BİLİMSEL PROGRAM

08:00 ~ 09:00 KAYIT
  PROF. DR. NECATİ AKGÜN SALONU PROF. DR. FİKRET DURUSOY SALONU WORKSHOP SALONU
09:00 ~ 10:00 OTURUM 1
Oturum Başkanları: Metin Ergün, Mustafa Onur Serbest
Spor Yaralanmalarının Önlenmesi
OTURUM 2
Oturum Başkanları: Bülent Ülkar, Aydan Örsçelik
Spor Hekimliği Uygulamalarında Biyomekanik Ölçümler
 
09:00 ~ 09:15 Yaralanmaların Önlenmesinde Yeni Stratejiler: Bilimin Ardındaki Teknoloji
Ali Erdoğan
Spor Hekimliğinde Biyomekaniğin Yeri
Bülent Ülkar
 
09:15 ~ 09:30 Yaralanmadan Koruyucu Programlar Gerçekten Etkili mi?
Metin Ergün
Ön Diz Ağrısında Biyomekanik Değerlendirme
Burkay Utku
 
09:30 ~ 09:45 Branş, Yaş, Cinsiyet ve Yorgunluğun Spor Yaralanmalarının Önlenmesi Üzerine Etkileri
Cem Çetin
Sporcularda Yürüme Analizi
Canan Gönen Aydın
 
09:45 ~ 10:00 Tartışma Tartışma  
10:00 ~ 11:00 OTURUM 3
Oturum Başkanları: Cem Çetin, Sabriye Ercan
Spor Kardiyolojisi: Ani Kardiyak Ölüm
Spor Bilimleri Derneği (SBD) Oturumu
Oturum Başkanları:
Mehmet Günay, Burkay Utku
 
10:00 ~ 10:15 Ani Kardiyak Ölümü Önlemede Sporcu Taramalarının Yeri
Mustafa Onur Serbest
Sporcu Sağlığında Multidisipliner Çalışmanın Önemi
Gülfem Ersöz
 
10:15 ~ 10:30 Sporcu Kalbi: Kardiyolojik Değişikliklerin Fizyolojik Sınırı
Müjdegül Türkeri
Antrenman Yükü ve Yaralanma İlişkisinin Belirlenmesi Spor Yaralanmalarını Önlemede Etkili Midir?
Mitat Koz
 

10:30 ~ 10:45

Kardiyovasküler Hastalıklar ve Spor
Aydan Örsçelik
Sporcu Sağlığı ve Performansın Geliştirilmesinde Antrenörün Rolü
Mehmet Günay
 
10:45 ~ 11:00 Tartışma Tartışma  
11:00 ~ 11:15 ARA
11:15 ~ 11:45 DAVETLİ KONUŞMA-1
Oturum Başkanı:
Ali Erdoğan
Medication and Cardiac Effects in Athletes
Demitri Constantinou, Güney Afrika Cumhuriyeti
   
11:45 ~ 12:45 DAVETLİ OTURUM
Oturum Başkanları: Bülent Ülkar, Melda Pelin Yargıç
İran Spor ve Egzersiz Hekimliği Birliği (IASEM) Oturumu
Sporcularda Diz Yaralanmalarına Yaklaşım
Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği (TUSYAD) Oturumu

Oturum Başkanları: Özgür Ahmet Atay, Savaş Kudaş
 
11:45 ~ 12:00 Postgraduate SEM Specialty Training in Iran; 15 Years’ Experience
Farzin Halabchi
Sporcularda Menisküs Yaralanmalarına Yaklaşım
Ali Öçgüder
 

12:00 ~ 12:15

Sports Supplements and Their Role in Weight Control and Athletic Performance
Zahra Alizadeh
Sporcularda Ön Çapraz Bağ yaralanmasına yaklaşım
Özgür Ahmet Atay
 

12:15 ~ 12:30

Report of A Large Pre-participation Cardiovascular Evaluation of 4200 Iranian Junior Players
Mahdi Abarashi
Sporcularda Akut Patella Çıkığına yaklaşım
Ramazan Akmeşe
 
12:30 ~ 12:45 Tartışma Sporcularda Kıkırdak Yaralanmalarına Yaklaşım
Özkan Köse
 
12:45 ~ 14:00 ÖĞLE ARASI
14:00 ~ 14:30 KONFERANS-1
Oturum Başkanı: Ufuk Şekir
Eklem Kıkırdağı ve Kök Hücre
Feza Korkusuz
KONFERANS-2
Oturum Başkanı: Oğuz Karamızrak
Sporcunun Biyolojik Pasaportu: Yeni bir Algoritma Önerisi
Rüştü Güner
Kas - İskelet Sistemi Muayeneleri
TUSYAD
14:30 ~ 15:30 OTURUM-4
Oturum Başkanları: Ufuk Şekir, Burkay Utku
Spor Yaralanmalarında Görüntüleme
OTURUM-5
Oturum Başkanları: Oğuz Karamızrak, Seçkin Şenışık
Egzersiz ve Beyin
14:30 ~ 14:45 Spor Hekimliğinde Sonografik Değerlendirmenin Önemi
Levent Özçakar
Fiziksel Aktivite Bilişsel İşlevleri Etkiler mi ?
Gıyasettin Demirhan
 
14:45 ~ 15:00 Spor Yaralanmalarında MRG’nin Değeri: Sık Görülen Patolojiler
Bilge Ergen
Egzersiz ve Nörogenez 
Mehmet Ünal
 
15:00 ~ 15:15 Spora Dönüş Kararında Görüntülemenin Yeri 
Ufuk Şekir
Beyinde Egzersize Bağlı Biyokimyasal ve Moleküler Değişimler
Oğuz Karamızrak
 
15:15 ~ 15:30 Tartışma Tartışma  
15:30 ~ 15:45 ARA
15:45 ~ 16:15 DAVETLİ KONUŞMA-2
Oturum Başkanı: Ali Murat Zergeroğlu
Exercise and Aging
Dusan Hamar, Slovakya
   
16:15 ~ 17:15 OTURUM-6
Oturum Başkanları: Asım Kayaalp, Gürhan Dönmez
Sporcuların Kasık ve Kalça Yaralanmalarında Güncel Yaklaşımlar
OTURUM-7
Oturum Başkanları: Bedrettin Akova, Gökhan Özhan
Pediatrik Spor Hekimliği
 
16:15 ~ 16:30 Osteitis Pubis ve Kasık Tendinopatileri 
Savaş Kudaş
Adölesan Sporcularda Sık Görülen Spor Yaralanmaları
Bedrettin Akova
 
16:30 ~ 16:45 Sporcularda Femoroasetabular Sıkışma Sendromu
Asım Kayaalp
Adölesan Sporcularda Spor Yaralanmalarının MRG Değerlendirmeleri: İpuçları ve Püf Noktaları
Bilge Ergen
 
16:45 ~ 17:00 Sporcu Fıtıkları 
Hakan Kulaçoğlu
Çocukluk Çağı Spor Yaralanmalarında Cerrahi Kararı
Abdullah Meriç Ünal
 
17:00 ~ 17:15 Tartışma Tartışma  
17:15 ~ 17:30 ARA
17:30 ~ 18:15 AÇIŞ OTURUMU
18:15 ~ 19:00 AÇIŞ DERSİ
Moderatör:
Uğur Erdener, Emin Ergen
Born to Move and Why Our Future Depends on it
Yannis Pitsiladis, İngiltere
  PROF. DR. NECATİ AKGÜN SALONU PROF. DR. FİKRET DURUSOY SALONU WORKSHOP SALONU
08:30 ~ 09:00 KONFERANS-3
Oturum Başkanı: Metin Ergün
Kan Akış Kısıtlı Egzersiz ~ Gürhan Dönmez
KONFERANS-4
Oturum Başkanı: Tuğba Kocahan
Ekstrem Çevresel Koşullarda Egzersiz ~ Birol Çotuk
 
09:00 ~ 10:00 OTURUM-8
Oturum Başkanı: Metin Ergün
Sporcu Beslenmesi
OTURUM-9
Oturum Başkanı: Tuğba Kocahan
Engelliler ve Spor
Kalça Sorunlarında Rejeneratif Tıp Uygulamaları
Yavuz Yıldız
09:00 ~ 09:15 Dietary Nomograms in High-Performance Athletes
Nenad Dikic, Sırbistan
Engelli Sporcu: Spor Hekimi Bakışı
Tuğba Kocahan
 
09:15 ~ 09:30 Is Food Intolerance Really an Issue in Sports
Marija Andjelkovic, Sırbistan
Paralimpik Sporcularla Takım Doktoru Olarak Çalışmak
Abdulaziz Türksoylu
 
09:30 ~ 09:45 Supplements Use and Health Concerns in Athletes
Yannis Pitsiladis, İngiltere
Engelli Sporcuda Performansın Değerlendirilmesi ve Rehabilitasyon
Bihter Akınoğlu
 
09:45 ~ 10:00 Tartışma Tartışma  
10:00 ~ 10:30 DAVETLİ KONUŞMA-3
Oturum Başkanı: Metin Ergün
Evidence-Based Sports Medicine
Yannis Pitsiladis, İngiltere
   
10:30 ~ 10:45 ARA
10:45 ~ 11:45 OTURUM-10
Oturum Başkanları: Soner Akkurt, Canan Gönen Aydın
Spor Hekimliğinde Kanıta Dayalı Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları
OTURUM-11
Oturum Başkanları: Oğuz Yüksel, Ayşe Birsu Topçugil
Kadın Sporcu
 
10:45 ~ 11:00 Proloterapi
Yavuz Yıldız
Kadın Sporcuda Karşılaşılan Sağlık Sorunları
Oğuz Yüksel
 
11:00 ~ 11:15 Kupa Terapisi
Soner Akkurt
Adölesanlarda Kadın Sporcu Üçlemesi
Özlem Karasimav
 
11:15 ~ 11:30 Kuru İğneleme
Emin Ergen
Kadın Sporcu Sağlığını Korumada Beslenmenin Önemi
Tuba Melekoğlu
 
11:30 ~ 11:45 Tartışma Tartışma  
11:45 ~ 13:00 PANEL-1
Oturum Başkanı:
Emin Ergen
Spor Hekimliği Anabilim Dalının Kurulması: Karşılaşılan En Büyük Zorluk Neydi?
Abidin Kayserilioğlu, Emin Ergen, Mahmut Nedim Doral, Tunç Alp Kalyon
  Sportif Rehabilitasyonda Teknolojiden Faydalanma
Ali Erdoğan
13:00 ~ 14:00 ÖĞLE ARASI
14:00 ~ 14:30 DAVETLİ KONUŞMA-4
Oturum Başkanı: Bülent Ülkar
Patellofemoral Pain in Athletes; Clinical Aspects and Algorithmic Approach
Farzin Halabchi,
İran
   
14:30 ~ 15:00 KONFERANS-5 
Oturum Başkanı:
Bülent Ülkar
Sağlık Bakanlığı Obezite Merkezleri ve Sağlıklı Hayat Merkezleri ~ Alper Cihan
KONFERANS-6
Oturum Başkanı: Ali Murat Zergeroğlu
Diyabete Giden Yolun Moleküler Taşları: İnaktivite ~ Haydar Demirel
 
15:00 ~ 16:00 OTURUM-12
Oturum Başkanları: Tolga Aydoğ, Melda Pelin Yargıç
Sporda Kas ve Tendon Yaralanmaları
OTURUM-13
Oturum Başkanları: Yavuz Yıldız, Şensu Dinçer
Spor Hekimliği Uzmanlık Tezleri Oturumu
 
15:00 ~ 15:15 Futbolda Sık Görülen Kas Yaralanmalarının Tedavisi ve Spora Dönüş Zamanının Belirlenmesi
Savaş Kudaş
   
15:15 ~ 15:30 Önce Güvenlik: Kas ve Tendon Yaralanmalarında Ultrason Eşliğinde Enjeksiyon
Levent Özçakar
   
15:30 ~ 15:45 Tendon Patolojilerinde Tedavi Seçenekleri
Tolga Aydoğ
   
15:45 ~ 16:00 Tartışma    
16:00 ~ 16:15 ARA
16:15 ~ 16:45 DAVETLİ KONUŞMA-5
Oturum Başkanı: Haydar Demirel
Personalisation of Sport and Exercise Medicine Through Wearables: The New "Microscope" of the 21st Century
Yannis Pitsiladis, İngiltere
   
16:45 ~ 17:45 PANEL-2
Oturum Başkanları:
Bülent Zeren, Bülent Bayraktar
Takım Doktoru Olmak: En Zorlu Vakam
Önde Gelen Türk Spor Kulüplerinin ve Milli Takımların Takım Doktorları
Bülent Zeren, Burak Kunduracıoğlu, Bülent Bayraktar, Fatma Ebru Koku, G.Bilen Kürklü, Gökhan Özhan, Gürhan Dönmez,
Metin Ergün, Nevzad Denerel, Savaş Kudaş, Sevtün Algan Sofyalı, Uğur Diliçıkık
   
17:45 ~ 18:45 PANEL-3
Oturum Başkanları:
Soner Akkurt, Canan Gönen Aydın
Devlet Hastanelerinde Neler Oluyor? Spor Hekimliği Uzmanlarının Karşılaştığı Sorunlar
Sabriye Ercan, Mustafa Onur Serbest, Ali Eraslan, Nevzad Denerel
  Sporcu Performansında Teknolojiden Faydalanma
Anıl Işık
  PROF. DR. NECATİ AKGÜN SALONU PROF. DR. FİKRET DURUSOY SALONU WORKSHOP SALONU
08:30 ~ 09:00 KONFERANS-7
Oturum Başkanı: Emin Ergen
Concussion and Secondary Consequences
Louis Holtzhausen, Katar
KONFERANS-8
Oturum Başkanı: Soner Akkurt
Spor Yaralanmalarına Akut Yaklaşımda Paradigma Değişimi; PRICE mı POLICE mi?
Mesut Çelebi
 
09:00 ~ 10:00 OTURUM-14
Oturum Başkanı: Emin Ergen, Ali Eraslan
Spora Katılım Öncesi Sağlık Değerlendirmeleri: Hukuki ve Etik Durumlar
OTURUM-15
Oturum Başkanı: Mesut Çelebi, Aydın Balcı
Sportif Rehabilitasyonda Yenilikler
Sporda Konküzyonun Değerlendirilmesi - SCAT5 ve Çocuklar için SCAT5
Louis Holtzhausen
09:00 ~ 09:15 Farklı Spor Federasyonlarının Taleplerini Karşılamak: Mümkün mü, Gerekli mi?
Soner Akkurt
ÖÇB Rehabilitasyonunda Güncel Yaklaşımlar: Neredeyiz?
Volga Bayrakçı Tunay
 
09:15 ~ 09:30 Spora Sınırlı Katılıma İzin Vermek: Tıbbi ve Yasal Olarak Yeterli Bir Rapor Nasıl Hazırlarız?
Gökhan Özhan
Omuz Yaralanmalarının Rehabilitasyonu
Fatma Ünver Koçak
 
09:30 ~ 09:45 Aspetar Modeli
Emin Ergen
Spor Yaralanmalarından Koruyucu Rehabilitasyon Stratejileri
Hande Güney Deniz
 
09:45 ~ 10:00 Tartışma Tartışma  
10:00 ~ 10:30   KONFERANS-9
Spor Hekimliği'nde Akılcı İlaç Kullanımı
Sabriye Ercan
 
10:30 ~ 10:45 ARA
 

PROF. DR. NECATİ AKGÜN SALONU

WORKSHOP SALONU
10:45 ~ 11:45 OTURUM-16
Oturum Başkanları: Ali Murat Zergeroğlu, Seçkin Şenışık
Egzersiz Reçetelendirmesi-1
Atletik Bantlama, Manipülasyon ve Manuel Terapi
Mesut Selami, Fatma Ünver Koçak, Figen Göral Özkan
10:45 ~ 10:55 Çocuklar
Galip Bilen Kürklü
 
10:55 ~ 11:05 Erişkinler
Ali Murat Zergeroğlu
 
11:05 ~ 11:15 Gebeler
Melda Pelin Yargıç
 
11:15 ~ 11:25 Yaşlılar
Şensu Dinçer
 
11:25 ~ 11:45 Tartışma  
11:45 ~ 13:00 OTURUM-17
Oturum Başkanları: Ali Murat Zergeroğlu, Seçkin Şenışık
Egzersiz Reçetelendirmesi-2
 
11:45 ~ 11:55 Kardiyovasküler Hastalıklarda
Şeyhmus Kaplan
 
11:55 ~ 12:05 Metabolik Hastalıklarda
Sabriye Ercan
 
12:05 ~ 12:15 Kanser Hastaları İçin
Fatma Ebru Koku
 
12:15 ~ 12:25 Nörodejeneratif Hastalıklarda
Seçkin Şenışık
 
12:25 ~ 13:00 Engelli Bireyler İçin
Ali Eraslan
 
13:15 ~ 14:00 KAPANIŞ VE ÖDÜL TÖRENİ